Επέτειοι

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου, παραμονή της επετείου της 25ης Μαρτίου οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Αστακού, παρουσίασαν μία αφηγηματική και ιστορική αναδρομή για την απελευθέρωση της πατρίδας μας από τον τουρκικό ζυγό και μία μικρή θεατρική παράσταση με τίτλο “η Σουλιωτοπούλα”, διασκευή από το διήγημα του Γ. Βλαχογιάννη.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για την οργάνωση και επιμέλεια της εκδήλωσης ήταν οι εκπαιδευτικοί Λύχνος Κώστας(ΠΕ06), Μαλαισιάδα Ευσταθία (ΠΕ86), μαζί με μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

Τέλος η εορτή-εκδήλωση έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς , υπεύθυνη του οποίου ήταν η κα. Κοντογιάννη Μάρια (ΠΕ011) και με την απονομή τιμητικού επαίνου στους μαθητές που συμμετείχαν στους σχολικούς αγώνες για τη διάκριση τους ως πρωταθλητές του Νομού Αιτωλοακαρνανίας.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στους σχολικούς αγώνες

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης

Φωτογραφία από την εκδήλωση